treść strony UA-72667919-1

Profili PCW, z których zbudowane są ramy okienne, skrzydła, słupki, szprosy i inne elementy składowe okien (oprócz okuć i szyb) tworzą tzw. system profili.

Występuje kilkadziesiąt, różnych systemów okiennych, z czego obecnych i dostępnych w Polsce jest co najmniej kilkanaście. Za każdym systemem z reguły stoi firma, która go opracowała, która produkuje profile z PCW, i która określa technologię produkcji okien w danym systemie.

Najbardziej znane systemy okienne w Polsce to:

Aluplast - system niemiecki

Avantgarde- system polski

Brügmann - system niemiecki

Deceuninck - system belgijski

Decco - system chiński

Dimex - system niemiecki

Foris - system niemiecki

Gealan - system niemiecki

KBE - system niemiecki

Kömmerling - system niemiecki

Knipping - system niemiecki

LB - system niemiecki

Panorama - system polski

PlusTec - system niemiecki

Rehau - system niemiecki

Royal - system kanadyjski

Salamander - system niemiecki

Schüco - system niemiecki

Spectus - system angielski

Thyssen - system niemiecki

Trocal - system niemiecki

Veka - system niemiecki

Wymar - system belgijski

Każdy z w/w systemów w swojej ofercie posiada z reguły po kilka pod-systemów, a każdy z nich składa się z kolei z kilku do kilkudziesięciu różnych profili i elementów dodatkowych.

Podstawowymi elementami każdego systemu profili PCW są profile ram okiennych (elementy montowane do muru), skrzydeł okiennych (części otwierane okien), listwy przy szybowe, które mocują szybę zespoloną, słupki okienne, poprzeczki, szprosy oraz inne elementy dodatkowe (np. łączniki, poszerzenia, uszczelki, itd.).

Systemy okienne różnią się miedzy sobą między innymi kształtem, wielkością, grubością profili, ilością, rodzajem i rozmieszczeniem uszczelek itp., choć zasady funkcjonowania systemów i budowy okien są podobne.

Systemy profili okiennych z PCW można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje:

1. Ze względu na rodzaj uszczelnienia:

  • z uszczelnieniem zewnętrznym, czyli takie, w których występują dwie uszczelki zabezpieczające przed przeciekaniem wody pomiędzy ramą i skrzydłem okiennym
  • z uszczelnieniem środkowym (uszczelką środkową), gdzie występuje trzecia, dodatkowa uszczelka pomiędzy ramą i skrzydłem, zabezpieczająca dodatkowo metalowe okucie przed ewentualnym zamoknięciem

Systemy z uszczelnieniem środkowym, znacznie trudniej dostępne i mniej popularne w Polsce, są z reguły cieplejsze, bardziej ciche i lepiej zabezpieczają przed ewentualnym przeciekaniem wody do wewnątrz pomieszczenia. Ich wadą jest jednak bardziej skomplikowana budowa profili, która powoduje dodatkowe utrudnienia w trakcie procesu produkcyjnego dla producentów, jak i trudniejsze utrzymanie w czystości i mycie ram okiennych od środka.

2. Ze względu na szerokość profili:

  • systemy wąskie, czyli profile o szerokości zabudowy od 58 mm do maksymalnie 63 mm
  • systemy szerokie - profile o szerokości zabudowy 70 mm i powyżej

Szerokość profili wpływ na wiele parametrów okien. Im profile szersze, tym są one z reguły bardziej sztywne, cieplejsze i bardziej ciche. Dodatkowo w szerokich profilach mamy możliwość zainstalowania szerszych a więc z reguły bardziej nowoczesnych lub też bardziej specjalizowanych szyb (np. ciepłe zestawy 3-szybowe, szyby antywłamaniowe, itp.)

Teoretycznie najlepsze okna będą wykonane z wykorzystaniem szerokich profili w systemach z uszczelką środkową, ale tylko teoretycznie. Pamiętajmy jednak, że o parametrach okien nie decydują tylko profile PCW, z których są wykonane, ale również inne elementy ich budowy, takie jak np. szyba (to ona głównie decyduj o podstawowych parametrach termicznych i akustycznych), uszczelki i okucia. Tak więc pamiętajmy, że nawet okna wykonane z najlepszych systemów profilowych, kiepsko wykonane i wyposażone oraz nieprofesjonalnie zamontowane, mogą przysporzyć nam tylko niepotrzebnego kłopotu.